Sky Academy

Túto časť mojej stránky chcem venovať lyžovaniu. Všetko čo sa týka tohto športu skúsim zhrnúť práve tu. Prečo práve lyže? Jednoducho preto lebo som úplne zbláznený do lyžovania. Už od malička sa snažím lyžovať podľa svojich predstáv, ale stále sa mám čo učiť. Možno preto, lebo to nerobím profesionálne. No na druhej strane keby som tak vedel lyžovať ako sa rád lyžujem, tak by ma to asi tak neťahalo. :)))
Veľa nelyžiarov sa nelyžuje len preto lebo si myslí, že nemá na to aby sa naučil lyžovať. Musím Vás sklamať. Každý kto vie chodiť, má predpoklady na to aby to dokázal. Je to len dobrá koordinácia určitých pohybov. No a v dnešnej dobe keď sa lyžovanie stáva stále populárnejším športom a prevádzkovatelia sa snažia rok čo rok predlžovať sezónu a upravujú svahy tak, aby vyhovela aj tým úplným začiatočníkom, ozaj nevidím dôvod, prečo by sa nemohol lyžovať hoci kto. Jedinou prekážkou sú azda len peniaze. Ale zapamätajte si, že čím lepšie sa naučíte lyžovať tým viac sa budete môcť lyžovať. Ak ovládate dobre techniku, môžete sa lyžovať aj na miestach ktoré nie sú tak upravované. Pre inšpiráciu si môžete pozrieť zopár obrázkov,fotogaléria ktoré som našiel na webe. Ja zatiaľ svoje vlastné fotky nemám, lebo nemám na to vybavenie. Dúfam ale že tento problém čoskoro vyriešim a potom si môžete pozrieť aj na moje výtvory.

Dôležitá vec je začiatok sezóny. Nikdy nezačnete sezónu na takej lyžiarskej úrovní ako ste skončili. Potrebujete sa "rozlyžovať". Doba za akú dobu sa dostanete do formy je individuálna. Záleží to na vašej kondícii a v neposlednej rade aj na vašej odvahe. Tieto dve veci ovplyvnia vo veľkej miere celkovú úroveň vášho lyžiarskeho umenia
Takže v prvom rade aké lyže si kúpiť. Na trhu nájdete strašne veľa druhov a značiek. Nie sú vždy najlepšie tie najdrahšie. Výrobcovia investujú nemálo peňazí na vývoj nového modelu, ale nie vždy sa im to podarí. Ukáže sa to až po sezóne. Preto nevyberajte podľa ceny a ani podľa toho či sú to najnovšie modely. Ako vyberať? Dĺžka lyží. Mala by byť v tolerancii 10-15 cm s vašou výškou. Kratšie lyže horšia stabilita, horšia rýchlosť, ale jednoduchšie ovládanie. Dlhšie lyže Väčšia stabilita, väčšia rýchlosť, ale ťažšie ovládanie. Ďalšia vec na ktorú by ste si mali dať pozor, je pružnosť lyží. Rozdiel medzi nimi je asi taký, že pružnejšie nereagujú tak citlivo na pohyby. Pružné lyže sú výhodné pre začiatočníkov. A to preto lebo tuhé lyže reagujú na každý váš pohyb. Aj na nechcené pohyby. Druhá vec je že začiatočníci aby si uvedomili svoju koordináciu pohybov, by mali robiť výrazne pohyby. Takýmto spôsobom sa môžete naučiť veľmi rýchlo lyžovať (relatívne).
V posledných rokoch sa na trhu objavil nový druh lyží. Sú to Karvingové lyže (piškóty). Je to úplne nová kategória lyží. Príchodom tohto modelu sa objavil aj nový spôsob lyžovania. Volá sa to Karvingové lyžovanie. Rozdiel medzi karvingami a klasickými lyžami je ich tvar. Karvingové lyže majú väčší výrez, čo napomáha k ovládaniu lyží. Tieto lyže umožňujú nový štýl lyžovania. Ja som ich nikdy neskúšal a preto neviem posúdiť, že aké to je v praxi. Teraz trochu teórie, ako začať s lyžovaním. To čo vám tu opíšem sú všeobecné veci. Štýl lyžovania sa vyvíja u každého jedinca inak. Záleží na tom či sa uspokojíte už s tým čo viete , alebo budete skúšaťvýuka iné a náročnejšie štýly. Ako na to!
Pokračovanie>>>